سرمست باده میثاق

232-1

جناب آقای «فرید» از همراهان گرامی عهد و میثاق که پیش‌تر مقاله‌ا‌ی با عنوان «نکته‌سنجی‌های شوقی ربّانی» را برای عهد و میثاق ارسال کرده بودند؛ به تازگی، مقاله‌ی بسیار خواندنی «سرمست باده میثاق» را برای این وبگاه ارسال نموده‌اند که ضمن تشکّر از این عزیز، کاربران و همراهان ارجمند را به مطالعه‌ی آن فرا می‌خوانیم:

«سرمست باده میثاق»

جناب چارلز میسن ریمی از ایادیان امرالله بودند که به دستور حضرت ولیّ امرالله در سال ۱۹۵۰ به طور دائمی در حیفا اقامت گزیدند. شوقی ربّانی در زمان حیات خود ایشان را به ریاست هیأت بین‌المللی بهائی (بیت العدل جنینی) منصوب کردند تا این هیأت بعد از طیّ مراحل خود از حالت جنینی خارج شده و به بیت العدل جهانی تبدیل شود. این اقدام شوقی ربّانی مقدمه‌ای بود برای معرفی جناب میسن ریمی به عنوان ولیّ امر ثانیّ دیانت بهایی و تدبیری بود برای معرفی غیر مستقیم ایشان به ریاست بیت العدل اعظم الاهی که می‌بایست در مستقبل ایّام استقرار یابد.

در مکتوبات حضرت شوقی افندی عبارات فراوانی در عظمت و جایگاه جناب میسن ریمی موجود است؛ هم‌چنین در بیانات حضرت عبدالبهاء نیز به مقام شامخ ایشان اشاره شده است.

در نامه‌ای که هیکل اطهر در پاسخ به جناب میسن ریمی نگاشته‌اند٬ ایشان را جوان نورانی و عزیز روحانی خود خطاب می‌کنند و دستور می‌دهند که جميع را از باده ميثاق سرمست کند. احبّای عزیز را به زیارت این نامه که در ذیل عیناً نقل می‌شود دعوت می‌نمایم.

«واشنگتن جناب مستر ريمی عليه بهاء اللّه الابهی

هُو اللّه

ای جوان نورانی و عزيز روحانی من، نامه‌ی تو رسيد و از قرائتش چنان مسرّتی حاصل شد که وصف نتوانم، زيرا دليل بر علوّ فطرت و قوّت همّت و خلوص نيّت تو است. عبدالبهاء را سرور به اين گونه امور است، اگر جميع لذائذ جسمانی جمع شود، به‌خاطر عبدالبهاء خطور ننمايد که راحت و لذّتی در جهان هست؛ ولی چون نفحه‌ی مشکباری از گلشن قلوب ياران به‌مشام برسد، چنان فرحی دست دهد که بی‌اختيار به‌شکرانه‌ی جمال مبارک پردازد که چنين بندگانی تربيت فرموده است.

باری از نامه‌ی شما بی‌نهايت مسرورم؛ اين فکر شما بسيار موافق؛ اميدوارم که يک اهتزاز جديدی در قلوب احبّا حاصل گردد و ثبوت و استقامتی عظيم حصول يابد و سبب هدايت ديگران شود. پس با قوّتی رحمانی و عزم و اراده‌ای آسمانی و لسانی ناطق و قلبی سرشار از محبّت اللّه، الواح را بدست گير و به‌جميع ديار سفر کن؛ حتّی به‌ جزائر هنولولو در جميع شهرهای امريک سفر نما و جميع را بر ثبوت بر ميثاق بخوان و جميع را از باده ميثاق سرمست کن و بنشر نفحات اللّه دلالت نما. فرياد يا بهاء الابهی بلند کن و نعره‌ی يا عليّ الأعلی بزن و ياران را بيدار کن که امتحانی عنقريب به‌ميان آيد؛ شايد نفوسی به‌ظاهر ثابت و باطن مذبذب به‌ آن صفحات رود تا ياران را در ميثاق الاهی سست کند بيدار باشند هوشيار باشند به‌مجرّد اثر نقض کناره گيرند شب و روز بکوشند تا انوار ملکوت ابهی جهانگير گردد و ظلمات ضلالت به‌کلّی زائل شود.

جميع را تحيّت ابدع ابهی ابلاغ دار، علی الخصوص امة اللّه مسس پارسنز و امة اللّه مسس ديکسن و امة اللّه مسس هنن و امة اللّه مسس هنی و سائر احبّای الهی و اماء رحمن را

و عليک البهاء الابهی

عبدالبهاء عبّاس»

 (مکاتیب حضرت عبدالبهاء٬ ج ۳، صص ۲۳۲ و ۲۳۳)

البتّه جناب میسن ریمی نیز علاقه‌ی فوق‌العاده‌ای به حضرت عبدالبهاء داشتند به طوری که علاوه بر اجرای فوری فرامین ایشان و انجام سفرهای تبلیغی مکرّر٬ اوّلین حقوق دریافتی زمان تحصیل خویش را به مبلغ نه دلار، تماماً به حضور مبارک تقدیم کردند.

 

تصویر متن کامل نامه در کتاب مکاتیب حضرت عبدالبهاء

232-2

233-2

Advertisements

بیان دیدگاه

دسته همراهان عهد و میثاق

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.