یادداشت‌های روزانه‌ی جناب چارلز میسن ریمی؛ بخش هشتم (۱۹۱۳)

۲۸ آوریل ۱۹۱۳: نشریّه‌ی نجم باختر، سال ۴، شماره ۳ جمال، حاوی مطلب ذیل بود:

 آخرین لوح از حضرت عبدالبهاء:

«حضور محترم آقای چارلز میسن ریمی؛ واشنگتن دی. سی.

هو الله؛

نامه‌ی شما واصل شد و شادمانی از آن غیر قابل وصف است. نامه‌ی شما حاکی از کمال و سخاوت طبع شما، قدرت مساعی شما و خلوص و صفای قصد و نیّت شماست. شادمانی و سعادت عبدالبهاء با چنین اموری حاصل گردیده است.

اگر تمام تجمّلات دنیا برای عبدالبهاء فراهم می‌شد، او هرگز، برای لحظه‌ای، به آن‌ها چشمداشت نداشت؛ ولی زمانی‌که عطر روح‌نواز از گلزار قلوب احباء به شامّه‌ی عبدالبهاء می‌رسد، چنان شادی حاصل می‌شود که بی‌اختیار شکر و سپاس خود را به فرد کامل سعادتمندی که چنان خدمتی از او سرزده، نثار می‌کنم.

اجمالاً، نامه‌ی شما لذّت بی‌شماری در من به وجود آورد؛ این فکر شما بسیار مناسب است.* امیدوارم که قلب مؤمنان محکم‌تر شده و ثبات رأی در آن‌ها متجلّی گردیده و این امر موجب دیگران شود.

بنابر این با قدرت الاهی، با عزم و جدیّت آسمانی، زبانی شیوا و قلبی سرشار و لبریز از عشق الاهی، الواح را در دست گرفته و شهر به شهر سفر نمایید؛ حتّی به دورترین نقاط مثل هونولولو در هاوایی. شما در سراسر آمریکا سفر کنید و همه را به پایداری در پیمان فرا بخوانید. همه را با شراب روحانی میثاق سرمست کنید! همه را به پیوند با زیبایی‌های الاهی دعوت نمایید. ندای «یا بهاء الابهی» را بلند کنید و نام  «یا علی الاعلی» را سر دهید.

احبّاء را بیدار کنید، پس از سال‌ها آزمون دیگری فرا رسیده؛ مردمان در ظاهر مستحکم و در باطن متّقی، به آن صفحات خواهند آمد تا ایمان احباء را در پیمان به خدا بیدار کنند. بگذارید که بیدار و هوشیار شوند! بگذارید تفکّر نمایند و فکور باشند! هر لحظه که نشانه‌ای از نقض عهد دیدند، باید از ناقض عهد فاصله بگیرند، آن‌ها باید روز و شب تلاش کنند تا نور سلطنت ابهی جهان آنان‌را فرا گیرد و تاریکی جهل کاملاً از جهان رخت بربندد … .

علیک بهاء الابهی

عبدالبهاء عباس»

*: اشاره به نامه‌ای که حاکی از بیداری روحی در بین مردم در اثر سفر حضرت عبدالبهاء به آمریکا بود.

۸ سپتامبر ۱۹۱۳: نشریّه‌ی نجم باختر، سال ۴، شماره ۱۰ عزّت، مطلب زیر را به وسیله‌ی جناب میسن ریمی اعلام داشت:

«قدرت «میثاق الاهی» به تنهایی انسان را بازسازی می‌کند. شناخت «مرکز میثاق» مهم‌ترین موضوع امروز دنیاست.

در طول مسافرت‌هایم در چند ماه گذشته دریافتم در حالی‌که مسائل هر محفل روحانی ماهیّت و خصوصیّت خود را دارد؛ ولی یک موضوع و سوأل اساسی هم در میان است و آن عبارت است از ایمان راسخ به مرکز میثاق الاهی (عبدالبهاء). تا این موضوع حل نشود، هیچ مسأله‌ای حل نخواهد شد و اگر این مسأله حل شود، بقیّه‌ی مسائل ما هم حل خواهد شد.

چنان‌چه اعضای یک محفل روحانی، یکایک و همگی اعتقاد راسخی به «مرکز عهد و میثاق» داشته باشند، در آن‌صورت به طور طبیعی متّحد خواهند بود و حیات عهد در آن‌ها متجلّی خواهد شد؛ به این ترتیب اراده و خواست الاهی تحقّق خواهد یافت. این امر به هیچ روش دیگری محقّق نخواهد شد. ما باید همگی در خصوص مرکز عهد، که همان «عشق به عبدالبهاء است» محکم و ثابت قدم باشیم.

«ریشه همه‌ی دانش‌ها، معرفت خداوند متعال است و این معرفت حاصل نمی‌شود، مگر از طریق تجلّی او.»

از کلمات قصار حضرت بهاءالله

خلاصه و برگرفته‌ای از نامه‌ی جناب چارلز میسن ریمی به یک محفل آمریکایی:

«خداوند در زمان هر یک از مظاهر الاهی پیشین عهد کرد که در دوران باقیمانده از جهان، او حکومت و قوانین الاهی را بر روی زمین جاری خواهد کرد؛ عهد و میثاق خویش را تحقّق خواهد بخشید و سلطنتش را به طور موفقیّت‌آمیزی در میان مردمان مستقر خواهد نمود.

در آمدن باب، که نقطه‌ی اولی بود، بهاءالله که «ریشه بر نیامده» بود و عبدالبهاء «غصن اعظم»، یا همان «شاخه‌ی منشعب از ریشه بر نیامده»؛ این سه‌گانه همان تحقّق وعده‌های پیشین الاهی و ایجاد و تحقّق عهد و میثاق الاهی است.

از آن‌جا که حیات در شاخه‌ی گیاه همانست که در ریشه‌ی آنست؛ بنابراین روح الاهی تجلّی یافته در عبدالبهاء  ـ شاخه ـ همان است که در ریشه  ـ بهاء الله ـ تجلّی یافته است. عبدالبهاء همه چیز را در راه بهاء‌الله فدا کرد و اینک قدرت بهاءالله در جهان، ازطریق عبدالبهاء متجلّی شده است. او مرکز عهد و میثاق است؛ بنابراین باید همگی به طور کامل و بدون هیچ قید و شرطی به او بگروند؛ زیرا عبدالبهاء فرد برگزیده است، کانال منحصر به‌ فردی است که از طریق او قدرت الاهی به هر فرد بهائی منتقل می‌شود، تا تبدیل به عضوی از حکومت خداوند بر روی زمین گردد.»

(تفسیر مؤلف مهم است که بدانیم عبارات بالا در سال ۱۹۱۳، حدود ۸ سال پیش از صعود (درگذشت) حضرت عبدالبهاء و آشکار ساختن الواح وصایای آن حضرت که منجر به تأسیس نهاد ولی امرالله گردید، توسط جناب میسن ریمی نوشته شده است. حضرت عبدالبهاء، شوقی افندی را غضن منتخب و ولی امرالله نامید (نگاه کنید به صفحه‌ی ۱۱ الواح وصایای عبدالبهاء) از این‌جا می‌توان به اهمّیّت روحانی «در خدمت مقدّس» پی برد.)

۸ سپتامبر ۱۹۱۳ (دوباره): نشریّه‌ی نجم باختر، سال ۴، شماره‌ی ۱۰، جایی‌که خلاصه‌ای از یک نامه‌ی جناب چارلز میسن ریمی آمده است:

«افرادی هستند که از آن‌ها به ناقضین تعبیر شده، کسانی‌که پس از قبول حقیقت الاهی و آمیختن با امر او، مرکز عهد و میثاق را تکذیب کردند (عبدالبهاء) و از قدرت امر رانده شدند. آن‌ها هم‌چون مردگانند، هم‌چون جنازه‌ای روحانی از سوی آنان مادّه‌ی سمّی مسمومی به مؤمنان منتقل می‌شود و لذا باید مؤمنان را از آنان حمایت و حفاظت کرد؛ چرا که در غیر این‌صورت آن‌ها نیز آلوده می‌شوند و به روش مشابهی دچار بیماری و مرگ روحانی می‌شوند.»

 ذیلاً بخشی از یکی از الواح حضرت عبدالبهاء، که توسط میرزا احمد سهراب به تاریخ ۴ ژوئیه ۱۹۱۳ ترجمه شده، ملاحظه کنید:

«بهترین تحیّات ابهی به مؤمنان؛ شیکاگو در مقایسه با سایر شهرهای آمریکا پیشرو و از نظر تعداد بهائیان سرآمد بوده تا آن‌که بوی گند ناقضین در آن‌جا منتشر شد و لذا دچار سکون و رکود شد. امر در سایر شهرهای آمریکا به طور روزانه در حال پیشرفت است؛ ولی شیکاگو دچار سکون است؛ بنابر این، تلاش کنید که عطر شیرین وصایا و میثاق منتشر شود، شامه‌ی مؤمنان معطر گردد و ندای بهاء الابهی آشکار شود و خیمه‌ی وحدت یکتایی جهان بشری برافراشته شود، آن‌گاه خواهی دید که شیکاگو بهشت ابهی خواهد شد. این تعداد معدود ناقضین نمی‌تواند کار زیادی بکند؛ حدّاکثر آن‌که آن‌ها تعدادی از بهائیان را در آن شهر اغفال خواهند کرد. هر فرد محروم از معنویّت میثاق و عهد هم‌چون مرده است؛ مرده هم نهایتاً از بین می‌رود؛ بنا بر این تا می‌توانید عطر و رایحه‌ی وصایا و میثاق را در جان و روح خود بریزید، باشد در نفس‌هایتان روز به روز پیشرفت کرده و روحیّه جدیدی بیابید.

علیک بهاء الابهی

عبدالبها عباس»

حضرت عبدالبهاء در لوح دیگری مرقوم داشتند:

«پایداری بر میثاق به معنای عبادت است. کسی نمی‌تواند بگوید عقیده من چنین است؛ بلکه او باید اطاعت کند، آن‌چه را که از قلم و زبان مرکز میثاق صادر شده است.»

۳۱ دسامبر ۱۹۱۳: نشریّه‌ی نجم باختر، سال ۴، شماره ۱۶، صفحات ۲۶۷ تا ۲۷۱، حاوی مقاله‌ای از جناب چارلز میسن ریمی تحت عنوان «بگذارید نو از نو پیروی کند» بود که درباره‌ی میثاق صحبت کرده بود.

Advertisements

بیان دیدگاه

دسته آموزه‌های اساسی

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.