یادداشت‌های روزانه‌ی جناب چارلز میسن ریمی؛ بخش چهارم (۱۹۰۷ و ۱۹۰۸)

۱۹۰۷: جناب میسن ریمی تلاش کرد تا یک مجمع مشورتی (Consultative body) در واشنگتن تأسیس نماید. کمیته‌ی کاری (Working Committee) در ۱۴ مارس ۱۹۰۷ تشکیل شد. حضرت عبدالبهاء لوحی به مضمون زیر خطاب به جناب میسن ریمی ارسال کردند:

«تأسیس کمیته‌ی منتخبی که در نامه‌ات به آن اشاره کردی مورد تأیید کامل من می‌باشد. تأسیس چنین مجمعی موجب تمایز و تشخّص دین خدا گردیده و وسیله‌ای خواهد شد که پیام آسمانی را در آن مناطق پخش و گسترده خواهد کرد. رجای واثق دارم که این مجمع روز به روز گسترش یافته و به محلّی سراسر رحمت و برکت مبدّل شود.»

۱۹۰۷-۱۹۰۸: حضرت عبدالبهاء در یک دستور شفاهی به جناب چارلز میسن ریمی، از آن‌ها (بهائیان واشنگتن) خواست تا به شیکاگو (و نه واشنگتن) کمک کنند؛ در نتیجه بهائیان واشنگتن به نیروی مؤثری برای کارهای مربوط به مشرق الاذکار تبدیل گشتند.

۱۹۰۷: بهائیان واشنگتن دی. سی. پیشنهاد معقولی عرضه کردند و آن این‌که: در فواصل مشخّصی، جزوه و نشریّه‌ای از سوی محفل واشنگتن (Washington Assemble) منتشر شود که حاوی الواح و فرامین حضرت آقا (Master) به مؤمنان آمریکایی و نیز هر نامه یا مقاله‌ای درباره‌ی تعالیم که به تأیید رسیده باشد و در اختیارشان قرار گیرد. نشریّه‌‌ی مذکور به صورت مجانی و رایگان منتشر خواهد شد. این لزوماً به معنای آن نبود که جناب چارلز میسن ریمی که پیشنهاد این کار را داده بود می‌باید پول آن‌را می‌پرداختند. در اوت ۱۹۰۷ حضرت عبدالبهاء بر این ایده صحّه گذاشت و پیشنهاد کردند که آن نشریّه سالانه دو بار چاپ و منتشر شود.

دسامبر ۱۹۰۷: جناب چارلز میسن ریمی در بازدید از شیکاگو پیشنهاد کرد که واشنگتن یک سری نامه‌های متحدالمأل منتشر کند و پیشنهاد تأسیس «بخش معبد» از یک سازمان ملّی معبد، در هر یک از محافل محلّی در سطح قارّه را داد. محفل روحانی واشنگتن دی. سی. به عنوان تشکیلات ملّی هماهنگ کننده‌ی سازمان تلّقی خواهد شد.

زمستان، اوایل ۱۹۰۸: جناب میسن ریمی نامه‌ای به حضرت عبدالبهاء نوشت و اعلام داشت که آرزو دارد تابستان سال بعد را برای دیانت بهائی به کشورهای ایران و روسیه سفر کند؛ حدود ۲۳ مارس.

۱۹۰۸: او لوحی دریافت کرد که به وی اجازه سفر را داد و تصمیم گرفت که این سفر را همراه سیدنی اسپراگ انجام دهد.

۲۵ آوریل ۱۹۰۸: جناب چارلز میسن ریمی و سیدنی اسپراگ با کشتی از نیویورک حرکت کرده و در راه خود به عکّا، به دیدار بهائیان انگلستان و آلمان شتافتند. در عکّا با حضرت عبدالبهاء ملاقات و گفتگو کردند. جناب میسن ریمی از آن‌جا به استانبول و سپس با کشتی به اُدسا و از آن‌جا با قطار به باکو رفت.

در چند جلسه سخنرانی کرد. از آن‌جا با قطار و کشتی به عشق آباد رفت، جایی‌که او و سیدنی اسپراگ مورد استقبال و خوش‌آمد گویی گرمی قرار گرفتند. جناب ریمی در عشق آباد پرستشگاه بهائیان را که در واقع اوّلین معبد بهائی در جهان بود و تقریباً ساخت آن پایان یافته بود مورد بازدید قرار داد.

از آن‌جا که جناب ریمی مجدّانه در تلاش بود تا یک مشرق الاذکار در آمریکای شمالی بسازد، دیدن مشرق الاذکار عشق آباد و توجّه به جزئیات و ظرایف آن، برای او حائز اهمّیّت فراوان بود و این یک موقعیت ممتاز به شمار می‌رفت.

توضیح و توصیف او در این‌مورد شاید کامل‌ترین مطلب به زبان انگلیسی باشد. از اوّلین تصمیمات بیت روحانی شیکاگو (Chicago House Of Spirituality) در برنامه‌ریزی اوّلین کنوانسیون ملّی بهائیان این بود که از جناب میسن ریمی بخواهند تا درباره‌ی معبد عشق آباد برایشان صحبت کند.

در تهران، اسپراگ و جناب میسن ریمی جلسات ملاقات بی‌شماری را به صورت خصوصی و بازدید از منازل بهائیان به صرف چای داشتند. جناب میسن ریمی که یک بعدازظهر را با طاهره خانم بوده او را زنی روشنفکر، دارای ایده‌های مترقّی، که آن‌ها را از منابع خارجی اخذ نکرده بود ارزیابی کرد.

جناب میسن ریمی می‌گوید: «میزبان ما، طاهره خانم، برای مدّتی حجاب و روبنده خود را برداشت و همراه همسرش، آقایان را در منزل و باغ خود پذیرایی کرد؛ ولی همان‌طور که به ما گفت او ناگزیر بود که در عبور از خیابان برای آن‌که توجّه زیادی را به خود جلب نکند از حجاب استفاده کند.

در این بعد از ظهر او هم‌زمان از دو گروه پذیرایی می‌کرد. ما حدود بیست نفر آقایان بودیم و در اتاق کناری که با پرده‌ای از هم جدا شده بود، یازده تا پانزده زن بودند. پس از مناجات از ما خواسته شد مطالبی درباره خواهران غربی، به زنان ایرانی بگوییم.

آقای اسپراگ به فارسی صحبت کرد؛ ولی صحبت‌های من به فارسی ترجمه شد. من از پشت پرده برای خانم‌ها صحبت کردم. وقتی ما درباره‌ی آزادی، استقلال و تحصیلات عالیه‌ی زنان در غرب صحبت کردیم، خانم (احتمالاً طاهره) به هیجان آمد و سرانجام به درب اتاق رفت و پرده را کنار زد و با حرارت با افراد اتاق دیگر صحبت کرد. پس از گذشت چند دقیقه، حرف‌های او تأثیر مناسب را روی زنان داشت، چرا که زنان حجاب‌های خود را به کناری زده و با هماهنگی وارد اتاق شدند … .»

بازدید جناب میسن ریمی منجر به بروز دو تأثیر بر روی جامعه بهائیان آمریکا در خصوص بهائیان ایرانی شد:

اوّل: آگاهی نسبت به محدودیّت‌های اعمال شده بر خانم‌های بهائی ایرانی و تمایل برای کمک به آن‌ها.

جناب ریمی به خانم‌های بهائی آمریکایی پیشنهاد کرد تا به عنوان پزشک، پرستار، معلّم و … به ایران بروند و به زودی چنین شد.

ثانیاً: بازدید جناب میسن ریمی و اسپراگ از ایران پیوندهای بین جوامع بهائی آمریکایی و ایرانی را تقویت کرد.

تابستان ۱۹۰۸ (واشنگتن دی. سی.): وقتی جناب چارلز میسن ریمی از سفر ایران بازگشت، دریافت که مخالفت با کمیته‌‌ی کاری واشنگتن مجدّداً بالا گرفته بود که باید آن‌را مجدداً تعطیل کرد. به گزارش جناب میسن ریمی، همه چیز به حالت سکون در آمد. جامعه‌ی بهائی، کمیته کاری را در اوایل ۱۹۰۹ مجدّداً ایجاد کرد.

اکتبر ۱۹۰۸: نشریّه‌ی دوم جناب میسن ریمی، به نام پیام وحدت، حاوی اطّلاعات بیشتری درباره تعالیم بهائی منتشر شد. این اوّلین نشریّه‌ای بود که بر وحدت، به عنوان یکی از تعالیم بهائیت تأکید می‌کرد. در این مقاله هم‌چنین به ویژگی‌های فردی هم‌چون تساهل و سعه‌ی صدر، نزاکت، عشق و محبّت که همواره مورد تأکید حضرت عبدالبهاء بود پرداخته شد. بخش‌هایی از آن عبارت بود از:

«حکومت و دولت: بیت العدل، یک مجمع مرکزی، که اعضایش با رأی‌گیری عمومی انتخاب می‌شوند قرار است که امور جهان بهائی را اداره کند. جدای از امور صرفاً مذهبی، بیت‌العدل می‌باید به امور خیریّه و اوقاف، مسائل آموزشی و رفاه عمومی مردم رسیدگی کند.

وحدت مذهبی: تمام انسان‌ها آزادند تا به هر چه مایلند اعتقاد بورزند و آن‌را پرستش کنند؛ ولی آن‌ها تشویق می‌شوند تا به اعتقادات جهانی بهائی بگروند، زیرا تنها از طریق وحدت معنوی است که جامعه‌ی بشری به عالی‌ترین مراحل توسعه دست می‌یابد.

پرستش: عبادت جزء مکمّل یک زندگی سالم و سودمند است. اعتقاد بدون عمل قابل قبول نیست.»

Advertisements

بیان دیدگاه

دسته آموزه‌های اساسی

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.